O nás
O nás
Projekt DSSI má konzorcium zo 6 organizácií z 5 krajín.
Cieľom projektu DSSI je podporovať práva starších ľudí (s nízkou kvalifikáciou, žijúcich v odľahlých oblastiach, s problémami s mobilitou, migrantov atď. na prístup k informáciám a k celoživotnému vzdelávaniu.
Projekt im preto umožní využívať právo zúčastňovať sa na každodennom živote spoločnosti ako nezávislí občania prostredníctvom digitálne aktívneho starnutia.
K tomu napomôže využívanie sietí knižníc, keďže ich úloha sa začína meniť na centrum digitálnych informácií a služieb v dôsledku zrýchlenej digitálnej transformácie v pokovidovom období.
O projekte
Cieľ projektu
Cieľom programu DSSI je podporovať práva jednotlivcov vo vyššom veku (s nízkou kvalifikáciou, žijúcich v odľahlých oblastiach, s postupnými problémami s mobilitou, migrantov atď.) na prístup k informáciám a celoživotnému vzdelávaniu a využívať právo na účasť v každodennej spoločnosti ako nezávislí občania prostredníctvom digitálne aktívneho starnutia.
Projekt využíva širokú sieť knižníc ako digitálne informačné centrum, kde môžu starší občania získať základné digitálne zručnosti a uplatniť svoje vedomosti o vyhľadávaní a prístupe k fantastickej ponuke digitálnych služieb knižníc v oblasti zdravia a blahobytu, celoživotného vzdelávania, kultúrneho a sociálneho prepojenia a napokon elektronického obchodu a elektronickej verejnej správy.
Realizáciou projektu DSSI sa budú realizovať tieto priority vzdelávania dospelých:
- Inklúzia a rozmanitosť vo všetkých oblastiach vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu.
- Riešenie digitálnej transformácie prostredníctvom rozvoja digitálnej pripravenosti, odolnosti a kapacity.
- Rozvoj vzdelávacích centier zameraných na budúcnosť.
Ciele a cieľové skupiny DSSI
DSSI sa zameriava na podporu zlepšovania digitálnych zručností u seniorov. v súvislosti s výzvami, ktoré priniesla kríza koronavírusu. Preto je cieľom DSSI vytvoriť otvorenú platformu pre program bezplatného online vzdelávania o tom, ako používať internet a pristupovať k digitálnej knižnici a verejným službám pre vzdialených používateľov vo vyššom veku, ktorí nemajú dostatočné digitálne zručnosti a cítia sa odstrčení.
DSSI vytvorí základ pre rozvoj vysokokvalitných služieb pre všetkých používateľov knižničných a informačných služieb, ako aj pre poskytovanie podporných informácií s cieľom znížiť nerovnosti v rámci krajín a medzi nimi a riešiť diskrimináciu vyplývajúcu z vylúčenia z dôvodu veku.
V súlade s cieľmi stanovenými Európskou komisiou v odporúčaní Rady o vzdelávaní a odbornej príprave dospelých (ADU) (2020) je cieľom DSSI:
- podporovať zlepšenie digitálneho vzdelávania, aby bolo možné v krátkodobom horizonte čeliť výzvam vyplývajúcim z vonkajších šokov krízyCOVID-19
- Zlepšiť digitálnu andragogiku a odborné znalosti pre školiteľov dospelých a digitálnu gramotnosť
- podporovať kapacity školiteľov na využívanie digitálnych nástrojov a obsahu, testovať a propagovať kombinované vzdelávanie
- Podporovať starších ľudí pri rozvíjaní digitálnych zručností potrebných na plné využitie príležitostí, ktoré poskytuje ekologický a digitálny prechod
- Podporovať vzdelávanie dospelých vo všetkých prostrediach pre sociálne začlenenie, aktívne občianstvo a osobný rozvoj po skončení pracovného života
DSSI sa zameriava na starších ľudí s nízkymi digitálnymi zručnosťami, ktorí nemôžu využívať výhody digitálneho informačného veku, a na pedagógov, ktorí potrebujú primerané zručnosti na ich výučbu vo flexibilnom prostredí.
Hlavnou cieľovou skupinou projektu sú teda starší ľudia, ktorí majú ťažkosti s prístupom k informáciám a vzdelávaniu vo formálnom vzdelávacom prostredí z dôvodu problémov s mobilitou, živote na vidieku alebo vzdialenej polohy, migrácie alebo preto, že už dlhší čas neabsolvovali žiadne vzdelávanie alebo odbornú prípravu. Okrem toho budú mať možnosť vzdelávať sa v oblasti neformálneho vzdelávania dospelých aj zamestnanci komunitných organizácií (domáca starostlivosť, denné centrá, domovy dôchodcov atď.), dobrovoľníci alebo dokonca mladší členovia rodiny.
Okrem toho sa zamestnanci knižníc a vzdelávatelia dospelých (formálne centrá vzdelávania dospelých, neformálni vzdelávatelia dospelých pracujúci v komunitných podporných skupinách, denných centrách, mimovládnych organizáciách atď.
Medzi cieľové skupiny projektu patria aj národné a európske siete knižníc, centrá vzdelávania dospelých a celoživotného vzdelávania, mimovládne organizácie, verejná správa, primárne zdravotníctvo, tvorcovia politík atď.